Çocuklarda papatya ile gelen sağlık..Matricaria recutita 
Papatya en eski, en çok kullanılan, en fazla araştırma yapılmış ve genellikle çok farklı tıbbi amaçlarla kullanılabilen bir tıbbi bitkidir. Papatya olarak bilinen bitkiler genel olarak Alman papatyası  (Matricaria recutita) ya da Roman papatyasıdır (Chamaemelum nobile / Anthemis nobilis).  Papatya karşımıza çok farklı formlarda çıkabilir. Farklı toz formlarının yanında papatya çiçekleri geleneksel olarak tedaviye yardımcı olması amacıyla soğuk algınlığı belirtilerinin giderilmesinde, şişkinlik ve spazmlar gibi hafif gastrointestinal problemlerde, mide ülserlerinde, ağız ve boğaz yolu enflamasyonlarında, egzamalar ve hafif dermatolojik problemlerde kullanılabilmektedir. Ayrıca papatya sulu ekstrelerinin hafif sakinleştirici ve uyku bozukluklarında destekleyici olarak etkili olduğu da bilinmektedir. Papatya ile hazırlanan sıcak suyun buharının soğuk algınlığına iyi geldiği, papatya çaylarının bebeklerde kolik tedavisinde, ayrıca yetişkinlerde gaz spazmları, şişkinlik ve mide ülserlerinde etkili olduğu, papatyadan hazırlanan kremlerin egzamalarda rahatlatıcı ve tedavi edici etki gösterdiği klinik çalışmalar ile gösterilmiştir. Ayrıca papatya çayı tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve vücudun soğuk algınlığı ile ilişkili enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Papatya ile ilgili olarak çok az istenmeyen etki bildirilmiştir. Bunların en önde geleni nadiren gözlenen alerjidir. Alerji geçmişi olan, özellikle papatya ve benzeri bitkilere (Asteraceae bitkileri) alerjisi olan kişilerde kullanılmamalı ya da dikkatli kullanılmalıdır. Papatya için belirgin bir ilaç etkileşimi verilmezken FDA tarafından en güvenilir bitkiler arasında sayılmıştır.

Alman papatyası ile Roman papatyası arasındaki en önemli fark taşımış olduğu bileşenlerdir. Alman papatyası uçucu yağı taşımış olduğu kamazulenden dolayı mavi renkli iken, Roman papatyası uçucu yağı bu maddeyi taşımadığı için sarı renklidir. Yapılan araştırmalar Alman papatyasının Roman papatyasına göre enfeksiyonlara karşı daha etkili olduğunu göstermiştir. Her ne kadar her iki bitki için de benzer etkiler gösterilmiş olsa da Alman papatyası daha belirgin etkiler göstermekte ve kullanımda tercih edilmektedir. Aşağıda verilen dozlar Alman papatyası çiçekleri için verilmiştir.

Önerilen kullanım oranları: 
Dahilen:
150 ml suda hazırlanan infüzyonu* aşağıdaki şekilde kullanılır:
Çocuklar (6 aylık- 2 yaş) Tek doz: 0,5-1 g, Günlük doz 2-4 kez
Çocuklar (2 – 6 yaş) Tek doz: 1-1,5 g, Günlük doz 2-4 kez
Çocuklar (6-12 yaş) Tek doz: 1,5-3 g, Günlük doz 2-4 kez
Buğu şeklinde:
Çocuklar (6-12 yaş) Tek doz: 2-5 g, Günlük doz 1-2 kez; 100 ml kaynar suya eklendikten sonra buğu (5- 10 dk) şeklinde soğuk algınlığı semptomlarını gidermek için kullanılır.  
Gargara:
Adolesanlarda Tek doz: 1-5 g / 100 ml infüzyonu ağız ve boğaz yolu enflamasyonlarında gargara şeklinde  günde birkaç sefer yapılabilir.
Yıkama:
Adolesanlarda: Tek doz: 4,5 – 5 g / 1 litre suda hazırlanan infüzyonu egzamalar ve hafif dermatolojik problemlerde ilgili bölgeler günde birkaç kez yıkanarak kullanılabilir.

Papatya benzeri ülkemizde çok farklı cinslerin olduğu, açıkta satılan bitkilerin çoğunun gerçek tıbbi papatya olmadığı bilinmektedir. Yanlış bir türün kullanılması hem beklenen tıbbi etkiyi vermeyecek, hem de istenmeyen toksik etkilere sebep olabilecektir. Bunlara en güzel örnek bit otu olarak bilinen ve böcek öldürücü olarak kullanılan Tanacetum cinerariifolium’dur ki bilinçsiz ve bilgisiz kişilerce papatya ile kolaylıkla karıştırılabilir. Bu sebeple güvenilir markaların ürünleri kullanılmalı ve bitkilerin eczanelerden alınmasına özen gösterilmelidir.

* İnfüzyon: İnfüzyon yani demleme yönteminde ufalanmış bitki parçaları üzerine kaynar su dökülür. 10-15 dk ağzı kapalı şekilde bekletilerek demlenir ve süzülür.Yorumlar

  1. Çok teşekkürler hocam. Bize derste papatya yağının hep mavi olacağı söylenmişti demek ki sadece alman papatyasınin yağı mavi imiş. Bir de her papatyayi kullanmak dogru degil denmişti bazıları toksik olabiliyormuş onu ayırt etmek için bir öneriniz var mi

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aslında biraz botanik bilgisiyle ayırt etmek mümkün. Bunun dışında güvenilir markaların ürünlerinin kullanılması karışıklık olmamasını sağlayacaktır. Sevgiler..

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Uçucu yağ kullanımında nelere dikkat edilmeli ? Aromaterapi ne kadar güvenli ?

Vincent Van Gogh'un Yüksükotu ve Pelinotu ile imtihanı..

Zerdeçaldan kurkumine yolculuk - 2: Zerdeçalı karabiber ve zeytinyağı ile tüketmek en doğrusu..

Lavanta ve migren..

Mis gibi kokan tıbbi bitkisel çaylar

Zerdeçal – Curcuma longa - Turmeric – Haridra…

"Başın mı ağrıyor ? Bir parça söğüt kabuğu alsana!" - Aspirin'in hikayesi

Omega 3 ve Omega 6 Yağ Asitlerinin Önemi

Shakespeare'in bitkileri...